A kerületben, ahol élek, jelenleg nagy port kavarnak a mostanában megjelent fejlesztési tervek, amelyek többek között a Tabán egyes részeit is érintik.
Kép forrása: fokert.hu
Mélységesen felháborító, hogy a Főkert tervezője és kivitelezője csak utólag, a területek elkerítése és a "botrány" kirobbanása után tájékoztatta a környék, kerület lakosságát.
Biztosan más visszhangja lenne ennek a beruházásnak, ha a kerületi önkormányzat a fejlesztővel karöltve már jóval a terület elkerítését megelőzően tájékoztatta volna az itt élőket, hiszen a program olyan fejlesztési elemeket tartalmaz, ami üdvözítő lehet. Tudvalévő, hogy a Döbrentei tér környékén élő kisgyermekes családoknak nincs a közelükben játszótér, és a Naphegy utca - Kereszt utca kereszteződésénél lévő 4 db hinta, 3 db rugós játék, és a kicsivel meszebb lévő 1 db homokozó sem a mai kor igényeinek, sem a Tabán presztízsének nem felel meg, úgyhogy a terület felújítása mindenképp időszerű. Szerintem a terület kibővítése, további játékok, mászókák elhelyezése, a gumiborítás esztétikusan tudná biztonságossá tenni a jelenleg homokos rézsűt.
Az is félreértésre adhat okot, hogy a közzétett látványtervek nem tartalmazzák a meglévő dolgokat, ezáltal nem értelmezhető a fejlesztéssel érintett terület nagyságának mértéke. Többek azt sem értelmezik jól, melyik területen, és mit is ábrázol pontosan a projekt látványterve. Ha a látványterveken megjelenne az Oxigén épülete, az 56-os emlékmű, illetve ha a meglévő, megmaradó fák is ugyanúgy, ugyanakkora lombtömeggel jelennének meg, mint amilyenek valójában, egészen biztosan kisebb lenne a lakosok bosszankodása.
Érthetetlen, hogy a kerület Integrált Településfejlesztési Stratégiájának 2015-ben készült egyeztetési anyaga nem tartalmaz konkrét információt a fejlesztésre vonatkozóan, az I. Kerület Építési Szabályzata (KÉSZ)-ről szóló 16/2000. (VIII. 15.) Kt. rendelete a kerület honlapján nem érhető el.
Már ez év májusában sem volt a KÉSZ elérhető a kerület honlapján. Ez azért is érthetetlen, mert az internetnek köszönhetően még a legkisebb magyarországi településeken is könnyen hozzáférhető a Helyi Építési Szabályzat.
De! Tisztában kell lenni azzal, hogy egy új funkció, egy fejlesztés nem biztos, hogy kizárólag csak rossz lehet. A változás lehet jó és hasznos is. A Tabánban lévő, Naphegy utca és Kereszt utca sarkánál felvázolt látványterven látható gumiborítást a kerületi lakosság egy része felháborodással fogadja. Területileg és időben sem kell messzire menni, hiszen két évvel ezelőtt vehették birtokba a gyerekek a felújított Gellérthegyi csúszdás játszóteret, ahol nem csak a csúszdák alsó és felső szintje, hanem az egész domboldal is gumiborítást kapott, ezen túlmenően a játszóteret bemutató írások is kivétel nélkül poziív dolognak tartják az esztétikus, biztonságos gumiborítást.
A kerületi lakosok egy része azt mondja, a fejlesztés miatt 43 fa kivágása válik szükségessé a területen, én viszont azt mondom, tájékozódni kell, mert lehet, a kivágással érintett egyedek állapota már eleve indokolta a területről történő eltávolításukat. Erre a kérdésre viszont csak a hozzáértők, a szakemberek tudnak megfelelő választ adni.
Jelen helyzetben nem szeretnék állást foglalni, mert most ennek nincs jelentősége, csupán annyit kérek, a felzúdulás előtt tájékozódj, gondolkodj, és csak ezek után döntsd el, támogatod, vagy elutasítod azt, amiről szó van!