Nemrég szembejött egy cikk, ami a nyári szünetre gyűjtött össze 25 környezettudatos ötletet. A hivatkozott posztban említett dolgok közel fele arra inspirált, hogy elkészítsem a mi családunk nyári környezettudatos bingoját.
Az alábbi dolgokat gyűjtöttem össze, és építettem be a bingoba:
1. MI EZ? - beszéljük át!
Fontos, hogy a család minden tagja tisztában legyen azzal, mi a célunk a leírt pontokkal.
Tevékenységek, amit a gyerekekkel együtt lehet végezni:
2. MAGTEJ készítése
Nem fogyasztunk sok magtejet, csak heti rendszerességgel főzök egy adagot, ami kb. másfél liter. A 3-4 összetevőből készülő magtej készítésében a gyerekek is ki tudják venni a részüket.
3. NASI készítése
Az egyszerűen elkészíthető nassolnivalót itthon is tudjuk csipegetni, és magunkkal is tudjuk vinni, ha megyünk valahová.
4. FAGYLALT készítése
A nagy melegben jól esik, ha elő tudunk venni a mélyhűtőből fagylaltotl. Ha magunk készítjük, még az összetevőket is tudjuk, és nem kell megvásárolnunk a boltban a műanyag dobozt, amiben a fagyi van.
5. SÜTEMÉNY SÜTÉSE szezonális gyümölcsből
Jó, ha tudjuk, a jelenleg termő gyümölcsökből milyen finomság készíthető.
Ha a gyerekek szabadban történő lefoglalása, kreativitásra ösztönzése a cél:
6. ÁRNYÉK festése
Bármilyen egyszerű forma napon történő felállításával, akár az aszfaltra aszfaltkrétával, akár papírra vízfestékkel, ceruzával érdekes sziluetteket lehet rajzolni, majd utána tetszés szerint kiszínezni.
Sőt, még találós kérdés is készíthető: a lerajzolt sziluettből kell kitalálni, minek az árnyéka lehet?
7. NATÚR MANDALA készítése
A természetben sok dolog található, ami hozzávalóul szolgálhat egy mandala készítéséhez: faág, levél, toboz, virágszirom, kövek, kavicsok, csigaházak, kagylók.
A hulladékcsökkentés irányába való törekvések kipróbálása:
8. CSOMAGOLÁSMENTES boltba megyünk
Fontos, hogy lássa a család, mi minden szerezhető be a csomagolásmentes boltban, és mennyire egyszerű ott vásárolni.
9. SAJÁT ZACSKÓ lesz nálunk
Mindig lesz nálunk egy kis csomag, melynek a saját zacskó is része lesz, így nem okoz gondot, ha például egy pékségben szeretnén vásárolni.
10. EVŐESZKÖZ lesz nálunk
A saját úti csomagunk része lesz az evőeszköz is, így ha műanyag evőeszközzel találjuk szembe magunkat, akkor sem lepődünk meg.
11. SAJÁT DOBOZ lesz nálunk
Elmegyünk a piacra és saját dobozba fogunk húst, felvágottat vásárolni.
12. SZELEKTÍV SZEMÉT elvitele, kidobása
Sajnos az üveghulladékot el kell vinnünk szelektív hulladékgyűjtő szigetre, de ezt majd együtt, közösen is megtesszük a nyáron.
13. SZEMÉT szedése a környéken
A gyerekeknek látniuk kell, mennyi szemét nem kerül bele a kukákba, és ennek legjobb módja, ha összeszedjük az utcákon keletkezett szemetet.
Ha átgondoltan szeretnénk tudatosabbak lenni:
14. VÁSÁRLÁSAINK átnézése
Sajnos nálunk még nem épült be a napi gyakorlatba az a tudatosság a vásárlásoknál, amire szükség volna, ezért a nagyobb bevásárlások alkalmával át fogjuk nézni, mi az amit meg lehetne venni csomagolásmentesen. A későbbiek során pedig meg próbálunk törekedni arra, hogy csomagolásmentesen, saját tárolóinkba szerezzük be azt, amihez hozzá tudunk jutni úgy.
15. MI TEREM MOST? nézzük meg!
Fontos, hogy idénygyűmölcsöt és -zöldséget fogyasszunk!
16. TEMATIKUS ZÖLDSÉGHÉT
A most termő zöldségből, gyümölcsből egy héten át többször is fogyasztunk más-más módon történő feldolgozásával.
17. KONYHAKERT gondozása
Van egy nyaralónk Velencén, ahol idén először próbáltunk meg zöldségeket termeszteni. Fontos, hogy a gyerekek is kivegyék a részüket a kert gondozásából, megismerkedjenek a növények gondozásával.
18. VEGA-NAP
Sajnos sokszor fogyasztunk húst, de törekedni fogunk rá, hogy olyan napi menüket állítsunk össze, ami kevesebb húsfogyasztással számol.
19. VEGÁN-NAP
Néha megpróbálunk olyan napot tartani, amikor semmiféle állati eredetű élelmiszert nem fogyasztunk.
20. ZUHANYVERSENY időre
A vízhasználat csökkentéséhez ez a pont is hozzájárulhat. Biztos jó kis móka lesz stopperrel bevonulni a fürdőszobába! Fontos, hogy a gyorsaság ne menjen az alapos mosdás rovására!
Közlekedéssel kapcsolatos ötletek:
21. VONAT autó helyett
Júliusban az alsósokat még kis, pecsétgyűjtő füzettel is arra ösztönzik, hogy többet közlekedjenek vonattal. Ha ez az akció nem lenne, nálunk ez a pont akkor is szerepelne a bingóban, hiszen három gyerekkel nagyon olcsón tudunk vonatal utazni.
22. JÁRGÁNY használata
Van a háztartásunkban műanyag kis motor, futóbicikli, roller, bicikli, görkorcsolya, jó lenne ezeket elővenni, és úgy menni valahová, hiszen a testünk átmozgatása mellett az autó, tömegközlekedési eszkközök mellőzése is fontos.
Egyéb teendők az itthoni feleslegekre vonatkozóan:
23. RUHÁK válogatása
Mindhárom gyerekemnek, sőt, nekem is vannak olyan ruháim, amiket nem szívesen veszek fel. Hogy átláthatóbb, letisztultabb rendszer legyen itthon, jó lenne erre a pontra is időt szakítani a nyáron.
24. JÁTÉKOK válogatása
Sok olyan játékunk van, ami eltört, tönkre ment, vagy csak már nem a gyermekeim korosztályának való. Jó lenne ezeket kiválogatni, és csak a legszeretettebb játékokat elöl hagyni.
25. ZOKNI CSEREPROGRAM - nézzünk utána!
Nálunk külön kosárban gyűnek a fél pár zoknik, és gyakran tönkre is mennek a zoknijaink, remélem, szolgál a program valami olyan információval, hogy a háztartásunkban már nem használt zoknikkal tudjunk valami hasznosat kezdeni.
Természetesen az egyes pontokkal kapcsolatos tapasztalatainkat itt is meg fogom osztani.
A TüKör facebook oldala itt érhető el: https://www.facebook.com/tudatoskozterulethasznalat
Instagramon a TüKör mint kezdeményezés itt található: https://www.instagram.com/tudatoskozterulethasznalat
Ha volna kedved neked is részt venni az ötletek kipróbálásában, esetleg új ötletekkel szolgálnál, akkor használd Instagramon a #kornyezettudatosbingo2019 hashtag-et! Előre is nagyon köszönöm, ha az Instagram bejegyzésednél meg is jelölsz @tudatoskozterulethasznalat -tal.